Swędzenie jest spowodowane podrażnieniem zakończeń nerwowych w skórze, sygnał ten jest przekazywany włóknami nerwowymi do mózgu, gdzie jest oceniany, a innymi nierównymi włóknami wysyłany jest impuls do mięśni – co prowadzi do drapania w celu wyeliminowania przyczyna.
Czym dokładnie jest swędzenie i jaka jest jego funkcja?
Swędzenie jest nieprzyjemnym odczuciem charakterystycznym dla skóry – nie ma go żaden inny narząd poza skórą. U zwierząt i ludzi swędzenie skóry pierwotnie pełniło pozytywną funkcję ochronną. Zwraca uwagę na obecność pasożytów, owadów lub innych zwierząt lub roślin, czyli na zagrożenie dla danego organizmu i ryzyko zagrożenia jego funkcjonowania lub życia. Swędzenie po prysznicu może mieć mnóstwo przyczyn od skóry atopowej po alergii na dane kosmetyki. Często pojawia się w skórze z uszkodzoną funkcją barierową, która laikiem określana jest jako wrażliwa, drażniąca, nietolerancyjna . Dzieje się tak dlatego, że niechronione nerwy w skórze są podrażniane przez nieszkodliwe czynniki, takie jak ciepło, zimno, tarcie, pocenie się itp. Nerwy skóry i komórki skóry są dodatkowo bardziej wrażliwe na te skądinąd normalne bodźce u tych osób. Oprócz egzemy i alergików taką wrażliwą skórę można spotkać u osób ze skórą suchą lub starzejącą się oraz często u kobiet.
Swędzenie może być naprawdę drażniące!
Silne, długotrwałe swędzenie skóry jest często gorsze niż ból, zmuszając do drapania, co prowadzi do urazów i stanów zapalnych skóry. Stan zapalny z kolei powoduje swędzenie i pogarsza go.
- Swędzenie prowadzi do uszkodzenia skóry poprzez drapanie, gdzie bakterie następnie łatwo przyczepiają się i namnażają, co prowadzi do nasilenia świądu, pogorszenia gojenia się skóry lub chorób skóry i ostatecznie infekcji.
- Przewlekłe drapanie może powodować egzematyzację skóry – skóra jest wtedy zgrubiała, sucha, łuszczą się, tworzą się strupki lub swędzące guzki.
- Na swędzenie skóry ma wpływ wiele czynników, takich jak sen, życie osobiste, nauka lub praca.
- Swędzenie po prysznicu może być spowodowane przez wodę lub kosmetyki.
Długotrwałe swędzenie skóry bez wysypki lub bez oczywistej przyczyny może być reakcją na przyjmowanie leków, chorobami pęcherzyka żółciowego, tarczycy, chorobami układu krwiotwórczego, nowotworami, chorobami neurologicznymi lub psychiatrycznymi, HIV, chorobami pasożytniczymi lub lekami. nałóg. Przy tych ogólnych przyczynach skóra całego ciała zwykle swędzi. Przyczyny swędzenia u jednej osoby można również łączyć.
Dlaczego skóra swędzi?
Swędzenie skóry wieczorem jest częstym zjawiskiem, które oprócz przyczyny prowokującej jest również spowodowane naturalnym obniżeniem poziomu kortyzolu we krwi wieczorem iw nocy. Ten hormon nadnerczy działa nie tylko przeciwzapalnie, ale także przeciwświądowo. Rzadziej występuje poranne swędzenie skóry, w takich przypadkach podejrzewa się skutki działania w nocy (pożywienie i leki przyjmowane wieczorem, otoczenie sypialni itp.). Podczas poszukiwania przyczyn monitorowany jest kontekst czasowy pojawienia się świądu – praca, czas wolny, hobby i środowisko domowe. Skóra swędzi częściej zimą niż latem z kilku powodów – suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach i na zewnątrz, ciepła i tarcia o ubranie, wysuszenia skóry, mniejszego pragnienia i gorszego nawilżenia. Układ odpornościowy musi również przystosować się do tych zmian wraz ze zmieniającą się porą roku, co prowadzi do przejściowych wahań równowagi immunologicznej, co oczywiście częściej objawia się w chorobach zapalnych skóry niż w przypadku zdrowej skóry.