Jak pielęgnować włosy kręcone?

pielęgnacja włosów kręconych

Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawa w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Włosy kręcone wymagają więcej uwagi niż włosy proste, z tego powodu tak wiele kobiet niemogących ich okiełznać, traktuje je prostownicą lub związuje. Okazuje się jednak, że prawidłowa pielęgnacja dopasowana do potrzeb włosów, pozwala cieszyć się pięknymi i sprężystymi pasmami pełnymi blasku. Jak pielęgnować włosy kręcone, by wydobyć z nich cały potencjał?

Mycie i pielęgnacja włosów kręconych 

Podstawowym etapem w pielęgnacji każdego typu włosów jest ich mycie. Mylne jest przekonanie, że włosy należy myć na całej ich długości. Podczas prawidłowego mycia powinno ograniczyć się jedynie do masażu skalpu, podczas którego wytwarza się piana, odpowiedzialna za usunięcie zanieczyszczeń z długości pasm. Stosując się do tej zasady podczas mycia, nie narażamy włosów na ich ciągnięcie, plątanie czy wyrywanie. Nie inaczej jest w przypadku włosów kręconych. W trakcie oczyszczania włosów kręconych ważne jest wybieranie odpowiednich kosmetyków myjących. Mowa o szamponach bez silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES, które mogą dodatkowo wysuszać suche z natury włosy kręcone oraz podrażniać skórę głowy.

Zobacz także:

Kolejnym ważnym kosmetykiem podczas pielęgnacji włosów kręconych jest odżywka do włosów. Na rynku dostępne są odżywki dedykowane włosom kręconym, w których nie znajdują się obciążające pasma silikony. Silikony, chociaż dodają blasku i witalności włosom, wpływają na rozprostowanie skrętu. Dlatego, jeżeli zależy nam na naturalnym skręcaniu się włosów, konieczne jest wybieranie odżywek zalecanych do włosów kręconych. Odżywkę należy stosować po każdym myciu, co ułatwi rozczesanie włosów. Wiele posiadaczek włosów kręconych aplikuje odżywki także przed myciem, co dodatkowo zabezpiecza je przed środkami myjącymi obecnymi w szamponach oraz dodatkowo odżywia.

Włosy kręcone powinny być czesane jedynie na mokro przed suszeniem. Czesanie włosów suchych rozprostowuje loczki i sprawia, że się puszą. 

Jak suszyć włosy kręcone?

pielęgnacja włosów kręconych

Włosy silnie kręcone suszone bez użycia suszarki zachowują zazwyczaj swój naturalny skręt. Sprawa komplikuje się w sytuacji, kiedy włosy są falowane, a ich naturalne schnięcie je puszy i elektryzuje. Pomocna okazuje się suszarka z dyfuzorem, którego zadaniem jest suszenie poszczególnych partii włosów i zabezpieczanie ich przed silnym powietrzem suszarki. Włosy kręcone prezentują się najlepiej, kiedy gorące powietrze suszarki jest zastąpione letnim nawiewem. 

Problematyczną kwestią jest także zabezpieczanie włosów kręconych na noc. O ile posiadaczki włosów prostych mogą po przebudzeniu je po prostu rozczesać, tak w przypadku kręconowłosych jest to kategorycznie zabronione. Najlepszym wyjściem jest spinanie loków na noc delikatnymi gumkami na czubku głowy, co zapobiega ich plątaniu i utracie skrętu. 

Jak postępować z włosami kręconymi, które przez noc stały się niesforne i odgniotły się od poduszki czy gumki? Wystarczy lekko popsikać włosy wodą, a następnie je odgnieść przy pomocy dłoni. Można wspomagać się także lekkim kosmetykiem stylizującym, który powinna w swojej łazience mieć każda posiadaczka fal lub loków. Zadaniem stylizatora jest dodatkowe wzmocnienie skrętu oraz zapobieganie jego rozprostowaniu. Najczęściej stylizator nakłada się na rozczesane i ociekające wodą pasma, a następnie wgniata we włosy i suszy. Jeżeli produkt stylizujący taki jak pianka czy żel sklei pasma, wystarczy odgnieść je suchymi dłońmi zaraz po wysuszeniu włosów. W pielęgnacji włosów kręconych warto zwrócić także uwagę na akcesoria takie jak:

  • Szczotka o drewnianych igłach lub z włosia dzika.
  • Bawełniany ręcznik do odciskania nadmiaru wody z włosów po myciu. Nie należy używać ręczników frotowych, gdyż niszczą włosy!
  • Delikatne gumki do spinania włosów zapobiegające odgniataniu.

Zabezpieczanie włosów kręconych przed uszkodzeniami 

Kręcone włosy podatne są na uszkodzenia mechaniczne bardziej niż włosy proste. Wynika to z ich natury, gdyż są zazwyczaj znacznie bardziej suche i łamliwe niż inne typy włosa. Powoduje to, że wymagają one codziennego zabezpieczania ich specjalnymi kosmetykami. Mowa o delikatnych olejkach oraz serach bez silikonów, których już niewielka ilość zapobiega łamaniu i puszeniu włosów. Lekkie produkty zabezpieczające dodają także połysku włosom i sprawiają, że wyglądają zdrowiej.