Co na wypadanie włosów? Najskuteczniejsze porady na porost włosów

co na wypadanie włosów

Kiepska kondycja skóry głowy i wypadanie włosów to problem, który może odbierać pewność siebie. Gęste i lśniące włosy to marzenie wielu osób, jednak stres, nieodpowiednia pielęgnacja i dieta mogą przyczynić się do osłabienia włosów. Co więcej, nadmierne wypadanie włosów może występować także okresowo. Warto zwrócić uwagę, że dostajemy bardzo dużo pytań co na wypadanie włosów jest najlepsze. Dlatego też, przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby według nas na wypadanie włosów i zadbanie o ich piękny wygląd.

Przyczyny wypadania włosów

Poszukując rozwiązania na wypadanie włosów, warto najpierw zastanowić się, co może powodować taki stan rzeczy. Tak jak wspominaliśmy z nadmierną utratą włosów, może wiązać się np. zmiana pory roku. Włosy często są w gorszej kondycji po wakacjach, kiedy to słońce wysusza je i skórę głowy. Przyczyną wypadania włosów może być również nieprawidłowa dieta uboga w cenne składniki odżywcze oraz witaminy i minerały. Za proces wypadania włosów odpowiedzialne są także różne choroby, zarówno na tle hormonalnym, jak i nerwowym. Gorszą kondycję skóry głowy ma także wiele osób z chorobami typu łysienie androgenowe. Wówczas poprawę może przynieść wdrożenie leczenia i odpowiednich preparatów zaleconych przez dermatologa. Z wypadaniem włosów można mieć do czynienia również, kiedy pielęgnacja, czyli szampony, odżywki i inne środki do włosów są niewłaściwie dobrane.

Co najlepiej stosować na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to złożony problem, z którym należy działać na wielu płaszczyznach. Znając przyczyny problemu, można dobrać skuteczny preparaty na wypadanie włosów i zażegnać przykry problem albo przynajmniej znacząco go ograniczyć. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u trychologa, czyli specjalisty od leczenia chorób skóry głowy i nadmiernego przetłuszczania.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wypadające włosy jest dobranie odpowiednich kosmetyków, które będą odżywiać korzeń włosa i zapobiegną dalszej utracie kosmyków. Inną metodą na wypadanie włosów może się okazać zmiana diety i stylu życia. W innych przypadkach to dobranie leczenia albo odstawienie określonych leków przyczyny się do poprawy kondycji włosów. Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i preparaty na wypadanie włosów mogą znacząco pomóc ograniczyć ten problem.

Skuteczne środki przeciw wypadaniu włosów

sposoby na wypadanie włosów

Na rynku dostać można wiele różnych preparatów na wypadające włosy, które oprócz kojącego działania na skórę głowy, często także ograniczają przetłuszczanie i nawilżają włosy na długości. Takie działanie gwarantują substancje aktywne, takie jak ekstrakty roślinne np. skrzyp polny, korzeń łopianu, korzeń żeń-szeniu i kozieradka. Te zioła skutecznie hamują wypadanie włosów i odżywiają cebulki włosów. Preparaty hamujące utratę włosów często zawierają również

Skuteczny preparat można zakupić w formie sprayu, płukanki, żelu, tabletek czy odżywki. To właśnie skuteczność kosmetyków na wypadanie włosów uzależniona jest w głównej mierze od zastosowanych składników aktywnych. Im wyższa zawartość składników o potwierdzonym działaniu hamującym utratę włosów, tym szybciej można liczyć na odrost włosów i polepszenie ich kondycji. Dostępnych preparatów jest mnóstw, wystarczy tylko sięgnąć po idealny produkt dostosowany do osobistych preferencji. Wybierając kosmetyki do włosów wypadających, warto zwrócić uwagę, by nie zawierały one silnych środków myjących, SLS, parabenów i innych drażniących substancji.

Odpowiednia dieta i suplementy, by powstrzymać wypadanie włosów

Ta kwestia może wydawać się błaha, jednak dieta ma ogromny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Osoby spożywające na co dzień tłuste posiłki ubogie w witaminy. Wówczas skóra głowy często szybko się przetłuszcza, a włosy stają się smętne i pozbawione blasku. Można także zauważyć wzmożone wypadanie włosów i utratę ich gęstości. Widząc coraz więcej włosów na poduszce czy pod prysznicem, warto się zastanowić, czy powodem nie są braki mikroelementów i witamin w organizmie.

Borykając się z problemem wypadania włosów najlepiej sięgnąć po pokarmy bogate w żelazo, cynk, witaminy A, oraz witaminy B, C i E. To właśnie te związki mają ogromny wpływ na prawidłowy wzrost włosów i dobrą kondycję mieszków włosowych. Oczywiście warto pamiętać, że suplementy przeciw wypadaniu włosów należy przyjmować regularnie przez określony czas i dopiero wtedy można spodziewać się zadowalających efektów.

wypadanie włosów dieta

Codzienne menu powinno uwzględniać takie pokarmy jak:

  • podroby,
  • czerwone mięso,
  • drożdże,
  • grzyby,
  • jajka,
  • kasze,
  • warzywa jak fasola szparagowa i brokuły,
  • kakao,
  • owoce sezonowe w umiarkowanych ilościach.

Często polecanym sposobem przeciw wypadaniu włosów jest stosowanie specjalnych suplementów. Takie środki zawierają najczęściej biotynę, skrzyp polny i cynk, olej z wiesiołka czy też witaminy z grupy B. Regularnie przyjmowane preparaty na wypadanie włosów mogą znacznie poprawić wygląd włosów i zapobiec ich wypadaniu.

Napary z ziół przeciw wypadaniu włosów

Borykając się z wypadającymi włosami każdy dzień to udręka. Marzenie pięknej fryzury i efektu tafli na włosach można się prawdziwie zmartwić, kiedy przez dłuższy czas włosy wypadają w coraz większych ilościach, skóra na głowie się przetłuszcza, a włosy nie chcą się układać. Jednym z najbardziej polecanych sposobów na przerzedzone włosy jest picie mieszanek ziół. Takie zioła jak pokrzywa, korzeń łopianu, kozieradka, skrzyp polny, rumianek, korzeń żeń-szeniu, a także korzeń i liście brzozy wykazują silne działanie ograniczające wypadanie włosów, a co więcej, przywracają włosom piękny wygląd. 

Masaż skóry głowy

Jeszcze innym aspektem, jakiego nie należy pomijać w pielęgnacji wypadających włosów, są masaże na skórę głowy. Koliste ruchy należy wykonywać przynajmniej kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, by wzmocnić mieszki włosowe i pobudzić wzrost włosów. Delikatny masaż skóry głowy należy wykonywać opuszkami palców albo specjalnym masażerem, który można zakupić w drogerii albo aptece. Pamiętaj także o skórze głowy podczas mycia skóry głowy, ponieważ wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej myć włosy delikatnie przy pomocy łagodnego szamponu na porost włosów i lekko ciepłej wody. Warto wiedzieć, że regularny masaż połączony z odpowiednim kosmetykiem, wzmacnia włosy i może skutecznie działać przeciw wypadaniu włosów. Dodatkowo masaż poprawia krążenie, pobudzając cebulki włosów.