Charakterystyka oraz pielęgnacja skóry suchej

Świadoma pielęgnacja skóry

Twoja skóra jest poszarzała, matowa, a może odczuwasz nieustanne uczucie ściągnięcia, któremu towarzyszy dyskomfort? To może świadczyć o suchości lub odwodnieniu. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym charakteryzuje się skóra sucha i jak należy o nią zadbać, aby bez względu na sytuacje prezentowała się pięknie i promiennie. 

Na początku warto byłoby przypomnieć, że w dermatologii można wyróżnić 4 rodzaje skóry. Mianowicie mowa tu o skórze normalnej, suchej, mieszanej i tłustej. Każdy z tych typów wyróżnia się swoim specyficznym zbiorem cech. To z kolei jednoznacznie wiąże się z koniecznością stosowania odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, aby cera wyglądała zadowalająco i młodo.

Czym charakteryzuje się sucha skóra?

Skóra sucha charakteryzuje się zaburzeniem warstwy hydrolipidowej (ta hamuje utratę wody w skórze) oraz funkcji barierowej. To właśnie dlatego po wykonaniu demakijażu lub nawet w trakcie demakijażu czy oczyszczania można zauważyć widoczne zaczerwienienie twarzy. Cera wydaje się matowa, przygaszona oraz napięta (zwłaszcza po kąpieli). W wielu przypadkach może również piec – to z kolei wiąże się z silnym dyskomfortem.

Ten rodzaj skóry wyróżnia się również wiotkością i brakiem elastyczności. Ponadto często zdarza się, że naskórek zaczyna się łuszczyć, co dla wielu osób może być źródłem dyskomfortu. Skóra jest niezwykle cienka, a co za tym idzie – prześwitują naczynia krwionośne. Z kolei w dotyku można odczuć, że skóra jest szorstka lub chropowata. Bez obaw. Jest to powszechne zjawisko, które nawet w najmniejszym stopniu nie zależy od płci czy wieku.

Jak dbać o skórę suchą?

Zależy Ci na utrzymaniu komfortu, a także zdrowego wyglądu cery? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. Należy pamiętać, że skóra sucha jest niezwykle wrażliwa na stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Preparaty powinny być dobierane z ogromną ostrożnością, aby dodatkowo nie podrażniły i nie zaszkodziły. Ważne, aby wykazywały delikatne i łagodne działanie. Warto sięgać po dermokosmetyki, które stworzone zostały z myślą o pielęgnacji skóry suchej, przesuszonej lub atopowej. Dexeryl emolient krem jest wyrobem medycznym, który może być stosowany na całe ciało, a aplikacja może być powtarzana nawet do 6 razy dziennie.

Należy unikać produktów na bazie alkoholu, dbając jednocześnie o odpowiednie nawodnienie skóry, ponieważ ta w szybki sposób się odwadnia. Jest to zjawisko niepożądane, ponieważ przez odwodnienie, znacznie szybciej pojawiają się pierwsze oznaki starości w tym m.in. zmarszczki. Temperatura i powietrze również ma wpływ na wygląd naszej skóry, dlatego należy unikać wysokich temperatur (np. gorących kąpieli), a powietrze należy nawilżać.

Odpowiednie oczyszczanie twarzy również ma wpływ na stan skóry. Nigdy nie należy trzeć twarzy – znacznie lepszą i bezpieczniejszą praktyką będzie delikatne osuszanie skóry ręcznikiem (najlepiej papierowym). Jeżeli chodzi o makijaż, zaleca się używanie delikatniejszego pudru (np. o kremowej formule), ponieważ te o silnych właściwościach matujących mogą wysuszać cerę.

Dieta jest kolejnym ważnym aspektem w pielęgnacji. Spożywane pokarmy mają gigantyczny wpływ na wygląd skóry. Niepożądane podczas świadomego dbania o cerę jest spożywanie dużej ilości słodyczy, czy ostrych przypraw. Regularne picie kawy również może pogorszyć stan skóry. Używki takie jak alkohol czy papierosy także nasilają suchość (a nawet trądzik). Najbardziej wartościowym wyborem podczas walki z cerą suchą będzie wdrożenie zasad zdrowego odżywiania – pamiętając o tym, jak ważne jest włączenie do diety dużej ilości owoców i warzyw, a także odpowiednie nawodnienie.

Skóra sucha- jakie są przyczyny?

Jedną z głównych przyczyn posiadania cery suchej jest odziedziczenie jej genetycznie. To jednak może wywodzić się również z braku wystarczającej wiedzy na temat pielęgnacji lub zupełnego jej zaniedbania. Do rzadszych przyczyn można zaliczyć: łuszczycę (choroba przewlekła oraz zapalna, atopowe zapalenie skóry (choroba skóry), cukrzycę, a także silny i nawracający stres.