Jak dbać o włosy podczas procesu zapuszczania?

Włosy są ukoronowaniem Twojego wyglądu, więc zrozumiałe jest, że chcesz o nie dbać. Możesz jednak nie być świadoma niektórych czynników, które mogą negatywnie wpływać na Twoje włosy. Włosy rosną w tempie około 1 centymetra na miesiąc. Jeśli nie jesteś w stanie nadążyć za tym tempem wzrostu, a Twoje pukle zaczynają wyglądać na cienkie i rzadkie, czas poszukać wskazówek, jak przyspieszyć porost włosów. Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na włosy – od przesuszenia po produkty, których używasz. Dowiesz się więcej o różnych wyzwaniach związanych z zapuszczaniem włosów, a także o skutecznych sposobach na ich naturalny wzrost.

Suszenie włosów

Wiele kobiet jest winnych przegrzewania włosów poprzez nadmierne suszenie ich suszarką lub prostownicą. Naturalnie kręcone lub puszące się włosy są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą, ponieważ mają bardziej porowate pasma, które łatwo absorbują ciepło. Pieczenie włosów w temperaturze 180 stopni może spowodować ich trwałe uszkodzenie. Aby temu zapobiec, zawsze używaj najniższej temperatury, jaką mogą wytrzymać Twoje włosy i unikaj umieszczania głowy zbyt blisko źródła ciepła. Pamiętaj również o poruszaniu włosami podczas pracy żelazka, aby nie usmażyć jednej partii włosów, pozostawiając inną zupełnie nietkniętą. W ten sposób nie tylko niszczysz swoje włosy, ale także skracasz czas ich wzrostu. Jeśli masz mało czasu, zamiast suszyć włosy ciepłem, spróbuj użyć suszarki w arkuszu. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniom i skróci czas suszenia. Oczywiście, używaj suszarki również do włosów kręconych i falowanych.

Wilgotność i klimatyzacja

Wilgotność to ilość pary wodnej w powietrzu. Jest ona szczególnie powszechna w klimacie tropikalnym, takim jak ten, który występuje w niektórych częściach świata. Suche włosy mogą być wynikiem niskiego poziomu wilgotności. Zbyt wysoka temperatura lub suszenie włosów suszarką może powodować ich łamanie i rozdwajanie. Niski poziom wilgotności może również powodować suchość, co może być skutkiem działania klimatyzacji, która wysysa wilgoć z powietrza. Należy pamiętać, że niski poziom wilgotności nie jest jedyną przyczyną suchości włosów. Istnieją inne czynniki, które mogą przyczynić się do tego problemu, takie jak nadmierne suszenie włosów suszarką, stosowanie ostrych szamponów i produktów oraz noszenie odkrytych ubrań, które odciągają zbyt dużo wilgoci od włosów. Jeśli mieszkasz w bardzo suchym klimacie lub masz w domu nadmiernie klimatyzowane powietrze, możesz doświadczyć przesuszenia włosów. Aby temu zapobiec, trzymaj włosy schowane w czapce pończochowej lub noś szalik.

Golenie i woskowanie na sucho

Zdecydowałaś się usunąć owłosienie z nóg, ale zapomniałaś najpierw nawilżyć skórę pod pachami. Suchość może być skutkiem golenia zbyt szybko po odrośnięciu włosów lub depilacji woskiem. Podczas golenia pamiętaj o złuszczeniu skóry pod pachami (usuniesz w ten sposób martwe komórki i zanieczyszczenia, które powodują, że włosy są tak suche) i nawilżeniu skóry. Upewnij się, że maszynka do golenia ma wystarczającą ilość środka nawilżającego, aby nie zgolić delikatnej skóry na ramieniu. Zawsze używaj łagodnego mydła, aby zapobiec podrażnieniom i zakażeniom. Po goleniu lub woskowaniu posmaruj skórę aloesem lub oliwą z oliwek, aby ją ukoić. Możesz także położyć na kilka minut ciepły ręcznik na pachy, aby pobudzić przepływ krwi.

Pielęgnacja koloru

Kiedy farbujesz włosy, oczekujesz, że będą wyglądały żywo i zdrowo. Nie spodziewasz się jednak, że farba może być dla nich wysuszająca. Sole, nadtlenek i amoniak stosowane w farbach w płynie mogą uszkodzić Twoje włosy. Składniki te mogą sprawić, że włosy staną się kruche i łamliwe, co może spowodować ich trwałe uszkodzenie. Aby temu zapobiec, wybieraj farby wykonane z henny lub ekstraktów roślinnych, które w mniejszym stopniu powodują wysuszanie włosów. Nie zapominaj też o nawilżaniu włosów między kolejnymi myciami, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez środki koloryzujące. Farbując włosy w domu, pamiętaj o noszeniu rękawiczek i częstej wymianie wody w wiadrze. Pot może zwiększyć zasolenie wody, co może uszkodzić włosy.

Utrzymanie zdrowych końcówek włosów

Nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak często używasz suszarki do włosów, dopóki przypadkowo nie spalisz swoich końcówek. Możesz nawet zauważyć, że Twoje włosy stają się cieńsze na końcach, co może być wynikiem nadużywania ciepła suszarki. Istnieje kilka sposobów zapobiegania temu problemowi, takich jak stosowanie płatków kosmetycznych, używanie dyfuzora, gdy to możliwe, oraz nawilżanie końcówek. Jeśli zauważysz, że Twoje końcówki są zniszczone, możesz użyć odżywki, która pomoże im się zregenerować. Możesz także spróbować zapobiec temu problemowi, nawilżając włosy, gdy są wilgotne.

Wskazówki dotyczące zapuszczania zdrowych włosów

Zawsze myj włosy łagodnym środkiem myjącym. Możesz także używać szamponu ziołowego lub odżywki, które pomogą zachować naturalne oleje w Twoich kosmykach. Nie myj włosów codziennie. Jeśli to możliwe, odczekaj co najmniej dwa dni. Jeśli śpisz w łóżku z poduszką, pamiętaj o założeniu czapki z pończochy lub ręcznika, aby przykryć włosy. Unikaj ciasnych kucyków, warkoczy i innych fryzur, które są zbyt ciasne i nie pozwalają włosom oddychać. Nie rozczesuj włosów zbyt często, zwłaszcza gdy są mokre. Nie używaj nadmiernie produktów do stylizacji, zwłaszcza jeśli zawierają alkohol.

Podsumowanie

Przy całym stresie, jaki panuje w dzisiejszym społeczeństwie, nic dziwnego, że Twoje włosy doświadczają poważnych wyzwań. Jeśli nie będziesz uważać, może być trudno nadążyć za wzrostem Twoich włosów. Ale nie martw się! Istnieje wiele sposobów, aby przyspieszyć wzrost włosów i zapobiec ich wypadaniu. Zastosuj się do tych wskazówek, a Twoje włosy będą zdrowsze i szczęśliwsze w krótkim czasie!