Wypadanie włosów związane jest z niepokojem o własne zdrowie. Warto wiedzieć, że przyczyn osłabienia włosów, prowadzących do ich wypadania jest wiele. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie wszystkie są poważne. Poniżej przedstawionych zostało 10 powodów wypadania włosów.
Dlaczego wypadają włosy?
Do listy powodów wypadania włosów zaliczyć można:
Stres, oraz przewlekłe przemęczenie bardzo niekorzystnie wpływa na organizm człowieka, co również skutkuje gorszą kondycją włosów. W tym czasie, kiedy stres jest silny, dochodzi również do znacznego osłabienia, oraz wzmożonego wypadania włosów. Receptą jest zmiana diety, oraz posiłkowanie się suplementami diety.
Choroby wewnątrzustrojowe, w tym choroby tarczycy, które mogą być powodem nie tylko wypadania włosów, ale także łysienia. Jeśli niepokoi Cię ilość wypadających regularnie włosów, należy wykluczyć czynniki takie jak stres, oraz przewlekłe zmęczenie, a także ruszyć na badania tarczycy.
Dieta, która ma istotny wpływ na kondycje naszego ciała, ale także włosów. Niedobory witamin, oraz minerałów sprawiają, że włosy będą mocno osłabione, co skutkuje wypadaniem w większej niż zawsze ilości. Cennymi minerałami, oraz witaminami dla naszych włosów jest witamina H nazywana inaczej biotyną, witamina A, oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo korzystnie na stan włosa działa kwas foliowy, krzem, magnez, oraz cynk. Nie należy pomijać roli kwasów tłuszczowych. W związku z powyższym warto spożywać jaja, owoce, warzywa, orzechy, drożdże, kosze, wątróbkę, ryby, drób oraz czerwone mięso.
Spożywanie leków, może działać niekorzystnie na nasze włosy. Bardzo często niepożądanym skutkiem ich działania jest właśnie wypadanie włosów. Przed przyjmowaniem leków, zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, aby już na początku wiedzieć, czy gorszy stan włosów jest połączony z leczeniem. Sprawdź co na wypadanie włosów.
Anemia, czyli stan spowodowany niedoborem żelaza, również może być odpowiedzialna za większe, oraz regularne wypadanie włosów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy na nią chorujesz zrób badania krwi. Ważny jest poziom żelaza, oraz ferretyny. Zdarza się, że wypadanie włosów powiązanie jest z niedoborem cynku. Jeśli w wynikach krwi zauważysz niedobory, uzupełnij dietę o ryby, drób, chude mięso, kasze, a także pełnoziarniste pieczywo. Żelaza dostarczysz poprzez spożywanie wątróbki, zielonych warzyw, oraz pieczywa pszennego.
Łysienie androgenowe, występujące zarówno u mężczyzn jak u kobiet uwarunkowane jest genetycznie. Ten typ ma podłoże hormonalne, oraz odpowiada za nie hormon andregonowy, który to odpowiada za działanie mieszków włosowych. Łysienie te powiązane jest z utratą włosów w kątach czołowych w przypadku mężczyzn, oraz na szczycie głowy w przypadku kobiet.
Choroby ogólnoustrojowe takie jak toczeń rumieniowaty, również powodują wypadanie włosów, a wzmożone wypadanie bywa spowodowane także gorączką, która towarzyszy zakaźnym chorobą.
Zła pielęgnacja, powoduje osłabienie włosów, co w konsekwencji prowadzi do ich wypadania. Kolejnymi przyczynami wypadania włosów, może być ich nadmierne suszenie, częste farbowanie, oraz rozjaśnianie. Dodatkowo stosowanie silnych preparatów do stylizacji włosów, nie polepsza kondycji włosów.
Choroby owłosionej skóry głowy, takie jak grzybica, łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry powodują zły stan włosów, co w konsekwencji powoduje ich wypadanie.
Sezony jesienno – zimowe, czyli okresy osłabienia organizmu również wpływają na stan włosów.
Podsumowanie
Powody wypadania włosów mogą być różne, ale należy wiedzieć, że nie wszystkie z nich są poważne. Dietę szybko można zmienić, złą pielęgnację zamienić na tę korzystną, a niedobory witamin, łatwo można uzupełnić niedoborami. Jeśli jednak to nie pomoże, wybierz się na badania tarczycy, oraz do trychologa, aby mieć pewność, że to jedynie sezonowe osłabienie, a nie problemy z organizmem.