Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów znajdziemy w sklepach?

kosmetyki do pielęgnacji włosów

Jeszcze kilka lat temu pielęgnacja włosów większości kobiet ograniczała się do mycia oraz nałożenia odżywki na pasma. Świadomość kobiet znacząco się jednak zwiększyła, co sprawiło, że w drogeriach pojawiają się coraz to nowsze kosmetyki do pielęgnacji włosów. Obecnie półki sklepowe uginają się od produktów dedykowanych do poszczególnych rodzajów włosów, co jest pomocne w wyborze odpowiedniego zestawu kosmetyków dla siebie. Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów znajdziemy obecnie w sklepach? 

Szampony do mycia włosów

Pierwszym i zarazem najpopularniejszym produktem do pielęgnacji włosów, który znajduje się w każdej łazience, jest szampon do włosów. Jego zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy z łoju, kurzu oraz nadanie włosom ładnego zapachu. Wśród asortymentu drogerii znajduje się wiele typów szamponów, które różnią się między sobą właściwościami, składem czy działaniem. 

Szampony można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich są szampony kierowane do poszczególnych rodzajów włosów, na przykład farbowanych, suchych, przetłuszczających się czy puszących. Na etykiecie kosmetyku zawsze znajduje się informacja, na jakich włosach najlepiej sprawdzi się dany produkt. Pomaga to w wyborze szamponu, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli zadbać o czystość pasm. Okazuje się bowiem, że te szampony, które odpowiadają włosom ze skłonnością do przetłuszczania, niekoniecznie swoim działaniem będą dobrze wpływać na włos suchy i matowy.

Szampony można także zakwalifikować pod kątem ich stopnia działania. Łagodne szampony, które w składzie posiadają jedynie delikatnie myjące substancje, doskonale sprawdzą się w pielęgnacji wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry głowy. Są także polecane do codziennego stosowania, gdyż nie osłabiają cebulek włosów. Na rynku znajdziemy także szampony silnie myjące, które w wykazie składników mają substancje takie jak SLS czy SLES. Tego typu produkty mocno pienią się podczas mycia i dokładnie oczyszczają skalp z zanieczyszczeń. Zaleca się jednak, by były stosowane raz na jakiś czas, bo ich codzienna aplikacja może osłabić włosy. Przeczytaj artykuł Co na wypadanie włosów.

Szampony występują zazwyczaj w formie płynnej, jednak coraz częściej można spotkać szampony w kostkach, wyglądające jak mydło. 

Odżywki do pielęgnacji włosów

pielęgnacja włosów kosmetyki

Pielęgnacja włosów musi uwzględniać także odzywki i maski do włosów. Odpowiadają one za kondycję, blask oraz witalność pasm. Tak jak w przypadku szamponów, w sklepach znajdziemy odżywki przeznaczone do konkretnego typu włosa. Warto jednak eksperymentować i samodzielnie sprawdzać, czy dana odżywka spełnia nasze oczekiwania i dobrze wpływa na włosy.

Odżywki można podzielić na trzy kategorie. 

  • Odżywki humektantowe, czyli mocno nawilżające. Są to kosmetyki kierowane głównie do posiadaczek włosów suchych i matowych. 
  • Odżywki proteinowe dedykowane włosom łamliwym, puszącym się i kręconym.
  • Odżywki emolientowe, które sprawdzają się w pielęgnacji włosów puszących się, elektryzujących i łamliwych.

Produkty do stylizacji włosów

W pielęgnacji włosów męskich i damskich ważne są także produkty do ich codziennej stylizacji. Mowa o piankach, żelach czy pastach. Ich zadaniem jest nadanie fryzurze odpowiedniego wyglądu oraz zapobieganie puszeniu i elektryzowaniu włosów. Dobór odpowiedniego stylizatora zależy od kondycji włosów, ich długości oraz indywidualnych potrzeb. 

Inne produkty pomocne w pielęgnacji włosów

W walce o piękne i zdrowe włosy pomocne okazują się także inne produkty, które znajdują się na półkach sklepowych. Mowa na przykład o sprayach zabezpieczających włosy przed wysoką temperaturą urządzeń stylizujących, na przykład suszarki czy prostownicy. Kosmetyki te zapobiegają paleniu się włosów i tym samym pogorszeniu ich kondycji. 

Warto wspomnieć także o mgiełkach, których zadaniem jest dodanie włosom blasku oraz przyjemnego zapachu. Równie istotne jest stosowanie olejów zabezpieczających włosy na długości i końcach przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozdwajaniem. 

Coraz większą popularnością cieszą się także peelingi do skóry głowy, które pobudzają krążenie i stymulują cebulki do wzrostu. Jest to niezbędny produkt w walce o zdrowe i długie włosy.