Farbowanie włosów to jeden z popularniejszych zabiegów fryzjerskich. Z chęcią korzystają z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zresztą zmiany koloru owłosienia fascynowały człowieka już od tysięcy lat.
Błyskawicznie o historii farbowania włosów
Pierwsze wzmianki o zmianie koloru włosów pochodzą ze starożytnego Egiptu, dowodem jest odkryta mumia z resztkami farby na włosach. W starożytnym Egipcie przyciemniano włosy za pomocą henny (nieco później barwnika indygo), natomiast siwiznę maskowano preparatem przyrządzanym z gotowanej w oliwie krwi cielęcej.
W starożytnej Grecji idealne włosy miały jasne odcienie. Aby je uzyskiwać, Greczynki używały mieszaniny gliny z popiołem, do tego płukanki z ziół (szczególnie rumianku). Powszechne było także noszenie peruk wykonanych z włosów niewolnic.
Również w starożytnym Rzymie peruki cieszyły się popularnością. Ciekawostką jest, że używano w tamtych czasach ołowianych grzebieni do przyciemniania włosów. Pojawiły się farby metaliczne z miedzią, srebrem i ołowiem w składzie. Do rozjaśniania stosowano kozi tłuszcz zmieszany z popiołem z bukowego drewna.
Nieco później, bo w XIV wieku w Europie zaczęto przygotowywać trwałą czarną farbę do włosów, której składnikami były łupiny orzecha włoskiego, dębowe galasy, tlenek ołowiu i siarczan miedzi.
Barok to powrót peruk, które dodatkowo pokrywano pudrem ze skrobi pszenicznej z różnymi dodatkami (najczęściej ziołowymi). Henna, znana już w starożytnym Egipcie dotarła do Europy dopiero pod koniec XIX wieku.
Popularne na przestrzeni wieków było też barwienie włosów za pomocą wywarów z liści kasztanowca, czarnej herbaty, skórek cebuli, płukanek z rumianku.
Otrzymanie bardzo jasnych włosów stało się tak naprawdę możliwe dopiero na początku XIX wieku, kiedy odkryto działanie dwutlenku wodoru (obecnie to nadtlenek wodoru). Okazało się, że może on rozjaśniać włosy. Farbowanie dwutlenkiem wodoru po raz pierwszy zostało wykonane przez londyńskiego chemika i francuskiego fryzjera. Zostało ono określone mianem „złotego odmładzającego promienia”.
Czym pielęgnować farbowane włosy?
Bez względu na to, czy włosy farbujemy samodzielnie, czy też w profesjonalnym salonie fryzjerskim, warto o nie szczególnie dbać. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą dłużej utrzymywały piękny kolor i blask. Priorytetem jest oczywiście odpowiednie szampon. Włosy farbowane doskonale współpracować będą z produktami przeznaczonymi do ochrony i wzmacniania włosów farbowanych
Ponadto warto stosować:
- odżywki do włosów farbowanych (przy każdym myciu specjalnym szamponem),
- maski, serum lub masła do włosów farbowanych (raz w tygodniu)
- pigmentu wzmacniającego kolor (w razie potrzeby),
- olejowania lub zabiegu keratynowego (raz na 2-3 miesiące w razie potrzeby)
Piękny wygląd to piękne i zadbane włosy. Włosy farbowane na ulubiony kolor to również poprawa samopoczucia i większa pewność siebie. Warto zatem o nie dbać.
Czy farbowanie szkodzi włosom?
Przeczytawszy historię o farbowaniu, można dojść do wniosku, że niekoniecznie zmiana koloru jest zabiegiem sprzyjającym włosom i skórze głowy. Inwazyjne mieszanki, stosowanie ołowiu, wystawianie włosów na niszczące działanie promieni słonecznych. Jeszcze do niedawna było to faktem. Postęp w chemii i odkrywanie coraz to nowych, chemicznych możliwości dodatkowo spowodowały, że składniki farb do włosów zaczęły zawierać coraz więcej związków niekorzystnych dla organizmu ludzkiego. Pogoń za modą i upragnionym kolorem tworzyła kolejne nowe odcienie, często w barwach, które nie są naturalne i bezpieczne dla włosów. Poza tym każda kobieta pragnie, aby farba działała jak najskuteczniej i była intensywna jak najdłużej.
Co ciekawe, z pomocą chemii (tej, która „szkodziła”) zaczęto tworzyć farby do włosów oparte na związkach korzystnych dla włosów, nieniszczących ich, bez agresywnego działania. W 1907 roku opatentowano pierwszą syntetyczną farbę do włosów z nieszkodliwych składników chemicznych. Dokonał tego Francuz Eugene Scheller. Natomiast pod koniec XX wieku odkryto, że farba nie musi występować w duecie z wodą utlenioną, aby utrwalić się na dłużej.
Obecnie farby stosowane w salonach fryzjerskich, a także te, które znaleźć można na drogeryjnych półkach, dają możliwość uzyskania pięknego efektu nawet osobom cierpiącym na alergie skórne.